Global Biletix'e Hosgeldiniz

Favori Yerinizi Bizimle Keşfedin

Daireler çizmeden, dünyanın herhangi bir yerine seyahat edin.

Popüler Diyarbakır Uçak Biletleri

Diyarbakır’da Gezilmesi Gereken Yerler

Mezopotamya bölgesinde yer alan 9 bin yıllık tarihi olan Diyarbakır’da tarihi yerleri görebilir, kebaplarını yiyebilir , Dicle nehrini izleyebilirsiniz.

Karpuzu ile ünlü olan Güneydoğunu Anadolunun incisi Diyarbakır’dan farklı külltürleri bir arada görebilirsiniz.

İşte Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerler

Sülüklü Han / Hasanpaşa Hanı

17. yüzyılda ilk inşaa edildiğinde 3 katlı olan Sülüklü Han, günümüzde sadece 1 katı kaldı. Otantik bir mekan olan Sülüklü Han, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Hanın girişindeki kitabede 5 dil de Han’ın tarihi yazmaktadır.

16. yüzyılda tamamlanan Hasanpaşa Hanı, turistik yerlerden biridir. İki katlı olan handa alışveriş yapabilir, Han içerisini gezebilirsiniz. Ayrıca han içinde bulunan otantik kıraathanelerinde oturup demli bir çay içebilirsiniz.

Diyarbakır Kalesi / Ağil Asur Kalesi

Unesco dünya mirası listesinde olan Diyarbakır Kalesi, Sur ilçesinde bulunan ihtilamlı bir yapıdır. 9 bin yıllık olan kale de iç ve dış bölümler oldukça ilgi çekicidir. Kaleyi öğleden sonra gezmeniz tavsiye edilir?

Ağil Asur Kalesi, üç vadi ile çevrili bir yerdir. Kayalıkların yontulması ile oluşan kale de Asur işçiliği bulunur. Ağil Asur Kalesi, depolama ve sığınma alanı olarak düşünülse de ; yer altından olan gizli geçitler ve tüneller bulunur. Bu tüneller Dicle Nehri’ne kadar ulaşır. Kalenin kuzeydoğu tarafından kalen kral mezarlarını da görebilirsiniz

Diyarbakır Surları

 Yüksekliği 12 metre olan surlar, İç Kale içinde 5 bin 700 metre boyunca uzanıyor. Milattan önce yapılan bu surları, M.S 349 yılından Bizans İmparatorunun emriyle tadilata girilmiş ve boyu uzatılmıştır. Mardin Kapısı, Su Kapısı, Urfa Kapısı ve Harput Kapısı olarak 4 kapıdan oluşur.

Çayönü Ören Yeri / Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yer alan 9 bin yıllık Çayönü kalıntıları görmenizi tavsi ederiz.Burada bulunan antik eserler, Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Burayı gezdikten sonra Diyarbakır Arkeoloji Müzesini gezebilirsiniz.

Gazi Köşkü

Akkoyunlu işçiliği bulunan Gazi Köşkü, Semanoğlu Köşkü olarak da bilinir. 1400’lü yıllarda yapılan köşk, 1916 yılında Kolordu Karargahı için gelen Mustafa Kemal Atatürk yaklaşık bir sene burada konaklamıştır. Daha sonra 1926 yılında Atatürk’e fahri hemşehri unvanı verilmiştir. Ücretsiz olarak bu köşkü gezebilirsiniz.

Cahit Sıtkı Tarancı Evi

Ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ev , 1973 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir. Yöreye ait kültürel dokumalar bulunan evin 14 odası bulunmaktadır. 

Global Biletix ile uygun fiyata uçak bileti satın alabilirsiniz. Karpuzu ile meşhur, Güneydoğu’nun incisi olan Diyarbakır Havalimanına ucuza uçak bileti satın alabilirsiniz. Global Biletix fırsatlarından ve indirimlerinden yararlanmak için tıklayınız Diyarbakır’a uygun fiyata uçak bileti alabilirsiniz.

 

Global Biletix'in Sagladıgı Yerler

En Çok Seyehat Edilen Şehirlerimiz

Hakkımızda

Turunuzu Bizimle Unutulmaz ve Güvenli Hale Getirin

Destek ekibimiz 7/24 sizlere yardımcı olmak için çalışmaktadır. Karşılaştığınız herhangi bir sorun veya aklınıza takılan herhangi bir soru için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Global Biletix

Sistemin İşleyişi